Розрахунок сезонної потреби в паливних брикетах

Кількість палива, що буде використано за опалювальний сезон можна порахувати дуже приблизно, адже остаточне цифра буде суттєво залежати від кількох факторів:

  1. Реального, на відміну від паспортного, коефіцієнту корисної дії котла
  2. Енергоефективності будинку
  3. Середньої температури повітря ззовні та всередині приміщення
  4. Тривалості опалювального сезону
  5. Якості палива, тобто його теплотворної здатності та вологості

Для орієнтовної оцінки кількості брикету, що знадобиться для опалення будинку на рік можна скористатися двома способами розрахунку:

  1. За площею приміщення
  2. За споживанням інших енергоносіїв

Метод 1. За площею приміщення

Для початку потрібно визначити теплові втрати будинку через стіни, стелю, вікна, двері тощо. Зазвичай такі розрахунки виконують спеціалізовані проектно-монтажні організаці. У нашому випадку ми приймемо середнє значення встрат 10 кВт для будинку площею 200 кв.м з висотою стелі до 3 м.
Більше 90% часу протягом опалювального сезону теплові втрати нижчі і котел працює не на повну потужність. Тому при розрахунку споживання енергоносіїв за рік ми оперуємо умовною тривалістю роботи 2100 год. (згідно цього ми отримуємо, що протягом опалювального сезону тривалістю 6 місяців робота котлів з частковим навантаженням еквівалентна 2100 годинам безперервної роботи на максимальній потужності).

Таким чином на обігрів будинку 200 кв.м потрібно 21 МВт*год або 18 Гкал корисної теплової енергії.

Щоби отримати таку кількість енергії з паливних брикетів пінікей виробництва Drovar, що мають теплотворність 4.5 Гкал/тонну, у котлі з максимальним коефіцієнтом корисної дії (ККД) 80%, буде необхідно спалити за сезон 5.0 тонн брикету. Таким чином можна прийняти для себе розрахункову величину

2.5 тонни брикету пінікей на 100 кв.м площі обігріву

Всі розрахунки проведено з певними спрощеннями та припущеннями. Розхід енергії на нагрів гарячої води не враховано. Для будинку сімейного типу (150-250 кв.м, 3-5 мешканців) орієнтовно 10-20% загальних витртат на опалення припадатиме на гарячу воду.
Для будівель готельного типу, спорткомплексів тощо, частка енергіє на приготування гарячоє води може бути значно вища.

Метод 2. За споживанням інших енергоносіїв

Якщо у вас вже є накопичена історія споживання інших теплоносіїв, то ви можете використати порівняння, щоби оцінити планове споживання брикетів. Нижче ми приведемо розрахунки для найпопулярніших носіїв: газу, електроенергії та дров.

2.1. Брикети та природній газ

При спаленні 1 куб.м природнього газу утворюється 8000 ккал тепла. Котел з ККД=90% перетворить це на 7200 ккал корисного тепла. Для цієї ж кількості тепла потрібно спалити 2 кг брикету у котлі з ККД=80%. Таким чином для легкого розрахунку можна прийняти таке

1 тонна брикету = 500 куб.м природнього газу

2.2. Брикети та електроенергія

Електрокотел з ККД=99% виділяє 8550 ккал корисного тепла на 10 кВт*год. Для цієї ж кількості тепла потрібно спалити 1.92 кг брикету у котлі з ККД=80%. Таким чином для легкого розрахунку можна прийняти таке

1 тонна брикету = 5 200 кВт*год електроенергії

2.3. Брикети та дрова

Порівняння з дровами робити дуже умовно, адже у них надто відрізняється реальна тепловіддача за рахунок різної щільності деревини та вмісту вологи. Детальніше порівняння з дровами детальніше можна подивитися тут, а задля легкого розрахунку можна прийняти таке

1 тонна брикету = 5 складених куб.м свіжих дров твердої породи